Zapraszamy Państwa do wyjątkowej krainy, bogatej w atrakcje dla starszych i młodszych, szukających spokoju, jak i adrenaliny. Atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej dostarczą Państwu wszelkich poszukiwanych wrażeń. To wyjątkowe miejsce na mapie naszego kraju, a zarazem największa kotlina w Sudetach. Jest wiele do zobaczenia i jesteśmy Pewni, że znajdziecie coś dla siebie. Na dobry początek podpowiemy najciekawsze naszym zdaniem atrakcje kotliny kłodzkiej.

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to jedno z najbardziej unikalnych i najbardziej rozpoznawalnych miejsc Gór Stołowych i jednocześnie najwyższy szczyt tego masywu. Oglądając atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej nie sposób pominąć tego liczącego 919 m n.p.m. szczytu. Szczeliniec Wielki to pozostałość najwyższego poziomu Gór Stołowych ze wspaniałymi formami skalnymi wyrzeźbionymi przez erozję. Te najbardziej znane to Mamut (zwany również Małpoludem), Kwoka, Słoń, Wielbłąd, Głowa Księżniczki Emilki, czy Kazalnica. Niezwykle ciekawym fragment Szczelińca Wielkiego to Piekiełko – skalna szczelina o długości 100 m i głębokości 20 m, której specyficzny mikroklimat cechuje się niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza. Ze względu na takie warunki aż do połowy czerwca na dnia Piekiełka zalega śnieg. Na szczyt Szczelińca można wejść po liczących 680 stopni kamiennych schodach, które zbudował Franciszek Pabel na przełowmie XVIII i XIX w. Na południowy wschód od Szczelińca Wielkiego znajduje się Szczeliniec Mały, jednak nie jest od udostępniony dla zwiedzających.

Błędne Skały

Obszar ochrony ścisłej Błędne Skały o powierzchni 22 ha obejmuje osobliwe formy skalne, których wysokości sięgają od 6 do 11 m. Ten wspaniały labirynt szczelin i niekiedy bardzo ciasnych zaułków wytworzył się wskutek wietrzenia piaskowca ciosowego. Wiele znajdujących się tu bloków skalnych posiada własne nazwy, znajdziemy m.in. Skalne Siodło, Tunel, Labirynt, Kurzą Stopkę, czy Wielka Skałę. Niedaleko Błędnych Skał znajduje się Głaz Trzech Krzyży, który był niegdyś strzeżonym pilnie punktem pomiędzy hrabstwem kłodzkim, a Królestwem Czech. Na głazie znajduje się wiele dat, które, jak mówi legenda, ryto za każdym razem, gdy przyłapywano przemytnika. Na terenie Błędnych skał, na platformie Skalne Czasze znajduje się punkt widokowy, z którego zobaczyć można m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Vrchovina, Broumovska, miejscowośc Machov, a przy dobrej widoczności nawet Karkonosze. Każdy, kto zwiedza turystyczne atrakcje Kotliny Kłodzkiej powinien odwiedzić to wyjątkowe miejsce.

Skalne Grzyby

Sztandarową atrakcję Kotliny Kłodzkiej stanowią również skalne grzyby. Znajdują się one między Batorowem i Karłowem, w północnym fragmencie Gór Stołowych. Są to niezwykle oryginalnie ukształtowane formy skalne porozrzucane nieregularnie na długości około 2 km, na wysokości 680-700m n.p.m. Skałki mają rozmaite kształty – znajdziemy wśród nich grzyby, maczugi, bramy, baszty, a nawet całe skalne mury. Wiele z tych form posiada własne nazwy, m.in. Skalne Wrota, Borowik, Pingwinki, Zrośnięte Grzyby, Piętrowe Grzyby, Głowa Psa. Nie są one jednym skupiskiem skał, dlatego dla turystów ogromną atrakcją jest samodzielne poszukiwanie kolejnych form skalnych ukrytych między drzewami. Do Skalnych Grzybów Dotrzeć można szlakiem czerwonym (Wambierzyce – Kudowa-Zdrój – Polanica Zdrój), niebieskim (Polanica – Radków – przełęcz między Szczelińcem Wielkim i Małym), bądź żółtym (Radków – Duszniki Zdrój).

Łężyckie Skałki

Łężyckie Skałki to piękna, rozległa łąka rozciągająca się na całej powierzchni Rogowej Kopy (na wysokości 790m n.p.m.) wznoszącej się na wierzchowinie środkowego piętra Gór Stołowych. Cechą charakterystyczną tego terenu są nieregularnie porozrzucane niewielkie skałki z okresu mioceńskiego, wysokie na 3-4 metry. Są one pozostałością po erozji i wietrzeniu górnego poziomu piaskowca Gór Stołowych. Malownicze skałki i samotne, ukształtowane parasolowato drzewa robią niesamowite wrażenie. Jeśli dodamy do tego rozległą łąkę o stepowym charakterze, trawę wysoką po pas oraz pięknie kwitnące zioła i kwiaty otrzymamy iście egzotyczny krajobraz. Nie bez powodu dla tego miejsca przyjęła się potoczna nazwa „Sawanna Afrykańska”. Łużyckie Skałki dowodzą, że Kotlina Kłodzka to atrakcje turystyczne, które mogą przenieść nas nawet na inny kontynent! Obszar ten, ze względu na unikalną roślinność oraz walory krajobrazowe, to obszar ochrony ścisłej.

Białe skały

Atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej to w dużej mierze piękne formy skalne Gór Stołowych. Należą do nich również Białe Skały zwane także Białym Kamieniem lub Białymi Ścianami. Położone na ok. 800 m n.p.m. okazałe skały piaskowcowe mają wysokość od 20 do 30 m. Są niezwykle efektowne, białe, porozcinane głębokimi szczelinami i jarami, tworzą zobacz, które ciągną się na długości około kilometra. Ze względu na charakterystyczne formy przypominające baszty, skalne wieżyce, czy mury, wiele skał otrzymało własne nazwy. Znajdziemy Kibica, Złego, Zieloną Damę, Asa Stu, czy Zielonego Króla. Białe Skały znajdują się bardzo blisko Łężyc – na południowy wschód od Karłowa, niedaleko Lisiej Przełęczy – ok. 800m od Drogi Stu Zakrętów z Radkowa do Kudowy-Zdroju znanej ze szczególnych walorów widokowych. Najlepsze dojście do Białych Skał prowadzi od parkingu na Lisiej Przełęczy.

Bazylika w Wambierzycach

Zwiedzając atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej warto odwiedzić położone ok. 23 km od Łężyc zaciszne Wambierzyce. Znajduje się tu monumentalna bazylika – Sanktuarium Maryjne nazywane Dolnośląską Jerozolimą. Barokowa bazylika w Wamierzycach była budowana w latach 1715-1723. Tytuł bazyliki mniejszej nadał kościołowi sam papież Pius XI w 1936 roku. Świątynia została postawiona na wzgórzu, na którym w XII umieszczona była w niszy drzewa figura Matki Boskiej. Według zapisów kronikarskich ociemniały mężczyzna – Jan z Raszewa w tym właśnie miejscu odzyskał wzrok, co dało początek pielgrzymowania w to miejsce wielu osób. W sierpniu 1980 r. Jan Paweł II ukoronował figurę Matki Bożej, nadając jej tytuł Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Niedaleko bazyliki mieści się największa i najstarsza ruchoma szopka w Polsce, pochodząca z II poł. XIX wieku. Jest ona dziełem Longina Wittiga i jego syna Hermanna, który po śmierci ojca poszerzał szopkę o kolejne sceny.

Kaplica Czaszek

W Kudowie Czeremnej, zaledwie 16 km od Łężyc znajduje się jedna z najciekawszych i najpopularniejszych atrakcji Kotliny Kłodzkiej. Kaplica Czaszek to wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich oraz chorób zakaźnych, które gnębiły region w XVIII wieku. Została wybudowana w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka. Jej niezwykłość tkwi w tym, że wnętrze kaplicy zostało wyłożone ogromnymi ilościami czaszek i kości ludzkich należących do tysięcy osób, które ksiądz Tomaszek wraz z grabarzem J. Langerem wygrzebywali z ziemi w okolicach kościoła w Czeremnej. Kolejne szczątki zbierano w okolicach Kudowy, Dusznik i Polanicy przez blisko 20 lat. W kaplicy eksponowane są czaszki m.in.: grabarza Langera oraz Tatara (o czym świadczy jej anatomia), nosząca ślady kul czaszka sołtysa Martnica rozstrzelanego za przeprowadzanie wojsk austriackich przez Błędne Skały oraz jego żony, która próbowała osłonić męża własnym ciałem.

Kudowa Zdrój

Kudowa-Zdrój to nie tylko słynna w całej Polsce Kaplica czaszek. Jest to miasto, które bez wątpienia warto odwiedzić, jeśli chce się zobaczyć najważniejsze Kotliny Kłodzkiej turystyczne atrakcje. Najpopularniejszym miejscem w tym mieście jest piękny Park Zdrojowy ze źródłami mineralnymi o oryginalnym, XIX-wiecznym charakterze. Znajdziemy w nim słynną Pijalnię Wód, Teatr i zameczek. Nie brak tu atrakcji od świtu do późnych godzin nocnych. Będąc w Kudowie warto odwiedzić Muzeum Minerałów, Muzeum Zabawek, ciekawe i oryginalne Muzeum Żaby, Szlak Ginących Zawodów, czy efektowną Ruchomą Szopkę. Nie brak tutaj również atrakcji dla aktywnych – wszystkim, którzy chcą spędzić czas intensywnie polecamy Dolinę Sportów Zimowych, Aquapark Wodny Świat z częścią fitnessową z saunami, solarium, siłownią oraz gabinetem masażu oraz park linowy z 500 metrowym torem zapewniającym niezapomnianą dawkę adrenaliny dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Duszniki Zdrój

Położone zaledwie kilka kilometrów od Łężyc Duszniki-Zdrój to znane miasto uzdrowiskowe stanowiące niezwykle chętnie odwiedzaną atrakcję Kotliny Kłodzkiej. Już w przeszłości było to miejsce znane i lubiane – wypoczywali tu między innymi Fryderyk Chopin, Edyta Stein, czyli św. Teresa Benedyktynka od Krzyża, znany kompozytor Feliks Mendelssohn-Bartholdy, czy twórca języka esperanto – Ludwik Zamenhof. Duszniki-Zdrój szczycą się pięknym rynkiem o średniowiecznym układzie, wspaniałym, zadbanym Parkiem Zdrojowym, uchodzącym za najpiękniejsza część miasta oraz Zieleńcem, w którym panują najlepsze warunki narciarskie na Ziemi Kłodzkiej. Będąc w Dusznikach warto odwiedzić także Teatr Zdrojowy, Muzeum Papiernictwa, Torfowisko pod Zieleńcem, zobaczyć kolorową fontannę oraz przejechać się kursującą od kwietnia do końca października Kolejką Turystyczną.

Polanica Zdrój

Zwiedzając atrakcje Kotliny Kłodzkiej nie sposób pominąć Polanicy-Zdrój. To piękne miasto u stóp Piekielnej Góry to najmłodsze uzdrowisko Ziemi Kłodzkiej. Otoczone lasem i poprzecinane licznymi trasami spacerowymi miasto znane jest 13-hektarowego Parku Zdrojowego z dużymi skupiskami przepięknych różaneczników i licznymi pomnikami przyrody. W parku znajduje się okazała Pijalnia Wód Mineralnych oraz Teatr Zdrojowy im. M. Ćwiklińskiej. Przy głównej alei parku znajdziemy również znane sanatorium „Wielka Pieniawa”, naprzeciwko którego podziwiać można fontannę, która w nocy zmienia swe oblicze podczas pokazów światła. Będąc w Polanicy warto odwiedzić Etnograficzne Muzeum Misyjne z ekspozycją egzotycznych wyrobów, zabrać najmłodszych na Letni Tor Saneczkowy, a także odwiedzić pobliski, usytuowany na krawędzi skalnej Zamek „Leśna” na Szczytniku.

Jaskinia Niedźwiedzia

Zwiedzając atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej warto zboczyć nieco ze standardowego szlaku i odbić nieco na południowy - wschód w okolice Masywu Śnieżnika. Znajdziemy tam Jaskinię Niedźwiedzią, która uważana jest za najpiękniejsza jaskinię w Polsce. Wszystko dzięki doskonale zachowanej, bardzo efektownej szacie naciekowej pełnej imponujących stalaktytów, stalagmitów, polew oraz pereł jaskiniowych, które zawsze zachwycają turystów. Te wspaniałe nacieki wytworzyły się dzieki unikalnemu mikroklimatowi. W Jaskini Niedźwiedziej panuje stała temperatura 6 stopni C, niemal 100% wilgotność oraz bardzo słaby ruch powietrza. Zwiedzanie jaskini jest bardzo wygodne i przystosowane nawet dla niewprawionych grotołazów – zwiedza się ją bowiem poruszając się po wygodnym chodniku przystosowanym również dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowym udogodnieniem jest to, że na całej długości (ok. 360 m) jaskinia jest zabezpieczona oraz oświetlona.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej to nie tylko wspaniałe dzieła przyrody, ale także wzniesione ręką ludzką zabytki.  W położonych zaledwie 6 km od naszego pensjonatu Dusznikach Zdroju znajduje się warty odwiedzenia obiekt. W XVII- wiecznym młynie papierniczym, który jest unikatowym na skalę światową zabytkiem techniki znajduje się najciekawsze w Polsce Muzeum Papiernictwa. Papiernia w Dusznikach była niezwykle ceniona na Śląsku szczególnie w XVII kiedy to miała ona monopol na dostarczanie papieru do wszystkich wrocławskich urzędów. Produkcja papieru zakończyła się tutaj tuż przed II wojną światową – w 1937 r., a 2 lata później ówczesny właściciel obiektu Karl Wiehr przekazał obiekt miastu, by mogło ono utworzyć w nim wspaniałe muzeum techniki. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju jest obecnie jednym z ciekawszych i liczniej odwiedzanych zabytków w okolicy.

Fort Karola

W okolicach oddalonego zaledwie o 5 km Karłowa, na Górze Ptak położonej 841 m n.p.m. znajduje się kolejna ciekawa atrakcja turystyczna Kotliny Kłodzkiej – ruiny Fortu Karola. Fort został wybudowany w 1790 r. z rozkazu pruskiego króla Wilhelma II. Jego zadaniem była ochrona prowadzącej do Radkowa Drogi Stu Zakrętów. Budowlę nazwano na cześć cesarza Karola VI. Jest ona bardzo ciekawa, ponieważ wzniesiono ją przy wykorzystaniu okolicznych skał, na jego szczyt, z którego roztacza się piękny widok na Góry Stołowe prowadziły kamienne schody. Po rozbrojeniu w XIX w. fort stał się ważnym punktem widokowym – z Fortu Karola zobaczyć możemy Szczeliniec oraz Karłów na północy oraz Narożnik i Białe Ściany od strony południowo wschodniej.

Wodospady Pośny

Atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej zachwycają swoim magicznym wręcz urokiem. Do bardziej urokliwych miejsc na mapie tego regionu należą bez wątpienia Wodospady Pośny. Położone są 1,2 km na północny wschód od Szczelińca Wielkiego na trasie żółtego szlaku w obszarze ochrony ścisłej obejmującej powierzchnię prawie 4 ha. Wodospady na potoku Pośna, który jest dopływem Ścinawki to twory rąk ludzkich. Powstały w odpowiedzi na zamiłowanie turystów do odwiedzania romantycznych miejsc. Dzięki zastawkom piętrzącym wodę na potoku utworzyły się efektowne kaskady. Została dobudowana także szersza infrastruktura turystyczna – mostek, punkty widokowe, kamienna fontanna oraz skalna nisza, która miała pełnić rolę skarbonki. W latach 60 XX w. przez wybudowanie ujęcia pitnej wody dla Radkowa wodospady zostały częściowo zniszczone, jednak w dalszym ciągu po obfitych opadach deszczu woda efektownie spada ze skalnych progów, co niewątpliwie warto zobaczyć!

Dworek Chopina w Dusznikach Zdroju

Po wizycie w Muzeum Papiernictwa polecamy udać się na dusznicki Plac Zdrojowy by odwiedzić Dworek Chopina. Jest to budynek dawnego teatru zdrojowego, który wybudowany został w 1802 r. Dworkiem Chopina został nazwany dla upamiętnienia pobytu oraz pierwszego charytatywnego koncertu wybitnego, polskiego kompozytora i pianisty w 1826 r. 25 sierpnia 1946 r., w 120 rocznicę koncertu zorganizowano w dworku pierwszy Festiwal upamiętniający genialnego muzyka. Od tego czasu, w pierwszej połowie sierpnia każdego roku dworek staje się mekką wielbicieli muzyki klasycznej, którzy skupieni są wokół Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego. W Dworku Chopina odbywają się także Festiwal Mendelshona oraz festiwal Muzyka Epok, a przez cały roku możemy słuchać tam koncertów, recitali i operetek, Dworek Chopina jest więc bardzo mocnym punktem na mapie, którą nazwać można Kulturalne atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej.