Twierdza Kłodzka to doskonale zachowany obiekt warowny wchodzący w skład rozległego systemu obronnego powstałego pod koniec XII wieku, na którego temat krąży wiele bajań ludowych, mitów i legend.

Tajemnicze postacie Twierdzy Kłodzkiej to również atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej. Miejsce to uważane jest za siedzibę czarownic, diabłów i różnych duchów będących dawnymi obrońcami Twierdzy. Popularna legenda mówi, że jedną z pierwszych mieszkanek tego obiektu była niewiasta znana, jako Ludmiła Walewska. Kobieta ta została obdarzona niesamowicie dużą siłą, dzięki której była w stanie wyginać końskie podkowy. Znane były również inne jej niezwykłe wyczyny jak chociażby strzelanie z kuszy na bardzo daleką odległość. Już samo naciągnięcie kuszy wymagało nie lada siły, a cóż dopiero mówić o wystrzale z niej na odległość kilku kilometrów. Wzbudzało to ogromną sensację pośród innych mieszkańców Twierdzy gdyż niewiasta ta wyglądała dość normalnie. Legenda głosi, że jej niesamowicie duża siła pochodzić miała z jej przepięknych, piaskowo – złotych loków. Kiedy to podstępnie ścięto jej włosy cała jej nadludzka siła ją opuściła. Inną, równie znaną i już zdecydowanie bardziej realną postacią, która była mieszkańcem Twierdzy był Francois Andre de Farvat de Bernay zmarły w 1804 roku. Jak wieść gminna niesie oparta na potwierdzonych częściowo zapiskach mężczyzna ten swą siłą dorównywał samemu Augustowi III Mocnemu. Według niektórych osób nawet przewyższał go pod tym względem.

Studnia Piekarska

Głęboka na przeszło 50 metrów studnia była szczególnie ważnym strategicznie punktem. Z jej wnętrza, bowiem czerpana była woda do zaopatrzenia całej Twierdzy Kłodzko. Zatrucie wody w studni, którego dopuściła się jedna z mieszkanek Kłodzka zauroczonych odwagą i męstwem Napoleona okupującego obiekt, przyczyniło się do znacznego osłabienia obrony. To dzięki temu podstępnemu zabiegowi, Charlota Ursinus doprowadziła do zawarcia rozejmu pomiędzy walczącymi ze sobą stronami. Niestety pośród osób spożywających wodę znalazł się jej kochanek, który po wzięciu łyka skonał na jej kolanach. Czyn ten wyszedł oczywiście na jaw i Charlotta została skazana na kilkanaście lat więzienia w Twierdzy.

Po zwiedzeniu Twierdzy i całego Kłodzka warto odwiedzić Duszniki Zdrój Noclegi, jakie Państwu gwarantujemy, stanowią doskonałe miejsce odpoczynku po długim dniu zwiedzania Kotliny.