Już samo położenie Kotliny Kłodzkiej czyni z niej miejsce godne polecenia do bliższego zapoznania się z przynajmniej kilkoma atrakcjami turystycznymi znajdującymi się w tym regionie.

Kotlina Kłodzka lub też Ziemia Kłodzka to uroczo położona kraina otoczona dookoła przez Góry Stołowe, Góry Złote, Bystrzyckie, Bardzkie oraz Masyw Śnieżnika. Jednym z atrakcyjnych miast regionu jest Kłodzko, znajdujące się w centralnym punkcie Kotliny. Przeszło tysiącletnia historia miasta wpływa na jego niepowtarzalny klimat i urok. W obrębie miasta znajduje się bardzo wiele ciekawych zabytków architektonicznych, spośród których za najbardziej znany uchodzi Twierdza Kłodzko. Poza nią na terenie miasta znajduje się kamienny most św. Jana na rzece Młynówce. Na filarach mostu ustawiono barokowe figury wotywne przedstawiające świętych i Trójcę Świętą.

Inne atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej to kłodzki Rynek i Ratusz posiadający bogato zdobioną elewację, która zawiera pomieszane elementy kilku różnych styli architektonicznych. Jest to mocniej dostrzegalne zwłaszcza, gdy staniemy od zachodniej strony Ratusza. Wokół Ratusza znajdziemy zabytkowe, mieszczańskie kamieniczki pochodzące z XVII i XVIII wieku. Nieco dalej umiejscowiony jest natomiast Kościół Wniebowzięcia NMP, który wraz z klasztorem i kościołem Franciszkanów są jednymi z doskonale zachowanych zabytków sztuki sakralnej. Ciekawym miastem tego regionu jest też Bardo Śląskie, które posiada bardzo wiele ciekawostek architektonicznych. Na dzień dzisiejszy jest to jedno z Sanktuariów Maryjnych, w którym znajduje się cudowna figurka Matki Boskiej. Figure odnajdziemy w kościele Nawiedzenia NMP. Reprezentuje ona styl romański, pochodzi z XII wieku i w całości została wykonana z drewna, na dzień dzisiejszy jest największym skarbem nie tylko tej okolicy, ale również całego regionu Dolnego Śląska.

Będąc na terenie Kotliny Kłodzkiej warto także odwiedzić typowo uzdrowiskowe Duszniki Zdrój Noclegi, które oferują każdemu turyście wypoczynek w specyficznym, podgórskim klimacie. Poza doskonale przygotowanymi kwaterami, miejsce to oferuje naturalnie wiele bardzo ciekawych atrakcji turystycznych, pośród których znajduje się między innymi renesansowo-barokowy kościół pw. św. Piotra i Pawła, z XVII z przebogatym wystrojem wnętrz i unikatową amboną w kształcie wieloryba. Cała Kotlina Kłodzka to region, w którym znajdziemy wiele atrakcyjnych miejsc.


2. Ciekawostki Kotliny Kłodzkiej
Post o ciekawostkach, o tym czego nie piszą na pierwszych stronach przewodnikach po kotlinie Kłodzkiej. Frazy, które musza znaleźć się w treści to: atrakcje turystyczne kotliny kłodzkiej, Duszniki Zdrój noclegi
 

Możliwość organizowania w Kotlinie Kłodzkiej wielu ciekawych wędrówek do wyjątkowo interesujących miejsc jest jedną z głównych zalet przyciągających każdego roku coraz większe rzesze turystów.

Ciekawostki i atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej wzbudzają olbrzymią chęć przyjazdu i odwiedzenia tego uroczego miejsca zarówno pośród osób, które odwiedziły już wcześniej Ziemię Kłodzką jak też wielu osób decydujących się na przyjazd w to miejsce po raz pierwszy. Jest to związane naturalnie z całym szeregiem atrakcji znajdujących się na terenie Kotliny i w jej najbliższej okolicy, których to niestety nie damy rady poznać i zwiedzić w trakcie jednego przyjazdu. O mniej lub bardziej oryginalnych ciekawostkach całej Kotliny Kłodzkiej można by mówić naprawdę bardzo wiele, całymi godzinami. Chcąc wymienić te najbardziej popularne naszą opowieść należy rozpocząć bez wątpienia od niesamowitego miejsca, jakim jest Kaplica Czaszek.

Kaplica Czaszek w Kudowie Zdroju znajdująca się w dzielnicy Czermna jest jedynym tego rodzaju miejscem w Polsce i jednym z trzech znajdujących się na terenie całej Europy. Dla osób przypatrujących się tej małej budowli z zewnątrz może ona nie wydawać się czymś szczególnym, natomiast wnętrze stanowi wyjątkowy obraz naszego szybkiego przemijania w dziejach tego świata. Miejsce to doskonale obrazuje, że wszyscy spotkamy się w jednym miejscu bez względu na płeć, wiek, wyznanie, przynależność społeczną czy narodowość. We wnętrzu kaplicy znajduje się ok. 3 tys. czaszek i innych szczątków ludzkich pochodzących z blisko 21 tys. ciał ludzkich spoczywających w tym miejscu.

Oczywiście nie tylko Kudowa Zdrój oferuje ciekawe miejsca i atrakcje, ponieważ także inne miasta znajdujące się w tym regionie mają do zaoferowania wiele interesujących miejsc, obok których nie będziemy mogli przejść obojętnie. Dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek i piesze wycieczki po szlakach górskich otaczających urokliwe miasteczka warto polecić Duszniki Zdrój Noclegi w tym mieście to bardzo bogata i rozbudowana oferta dla turystów. Odwiedzenie Schroniska PTTK "Pod Muflonem" będzie jednym z bardzo ważnych punktów wyprawy. Oczywiście największym atutem tej miejscowości jest Park Zdrojowy i Pijalnia Wód. Na ternie parku znajduje się uroczo wyglądająca Kolorowa Fontanna, z której tryskająca woda jest podświetlana kolorowymi reflektorami, co nadaje jej nieco magicznego efektu wizualnego.