Jak wiadomo podróże kształcą, więc jeśli tylko mamy możliwość warto pokazywać dziecku nowe miejsca. Góry to świeże powietrze, spokój, bliskość natury oraz wspaniałe widoki, jednak żeby móc się cieszyć tym wszystkim trzeba odpowiednio przygotować się do wyprawy.

Trasa

W Górach Stołowych, choć wydają się stosunkowo niskie i „proste” do przejścia wytyczono wiele szlaków o różnych poziomach trudności. Warto wiedzieć, że kolor szlaku, zgodnie z wytycznymi GOPR nie oznaczają stopnia jego trudności. Szlaki czerwony i niebieski to szlaki główne, natomiast szlaki żółty i czarny to szlaki łącznikowe. Kolorem zielonym oznacza się szlaki, które doprowadzają do charakterystycznych miejsc. Nie ma ogólnej, z góry założonej skali oznaczającej trudność trasy, więc najlepiej zebrać jak najwięcej informacji przed wyruszeniem w góry z dzieckiem. Bardzo ważne jest to jak długo trwa przejście i droga powrotna, czy są oznaczenia na całej długości, po jakim terenie biegnie ścieżka, czy nie jest zbyt stromo, czy nie ma bardzo wąskich kładek itp. Trasę powinno się dobrać przede wszystkim do wieku dziecka, ale również do jego ruchliwości i wytrzymałości. Niektóre dzieci wędrówkę mają we krwi, a nadmiar energii pozwala im przemierzyć nawet długą i wymagającą trasę bez grymaszenia. Niektóre dzieci natomiast bardzo szybko mogą znudzić się wędrówką i dla nich lepiej zaplanować krótką, ale bardzo zróżnicowaną i ciekawą trasę.

Ekwipunek

Wybierając się w góry z dzieckiem należy pamiętać, że pogoda bywa kapryśna i warto przygotować się na gwałtowną zmianę aury nawet gdy na początku wędrówki towarzyszy nam słońce i bezchmurne niebo. W górach przydadzą się ciepłe ubrania, dziecko powinno mieć nieprzemakalna kurtkę z kapturem, ciepły sweter lub polar i długie spodnie. Oczywiście na wycieczkę nie ma się co wybierać bez wygodnego obuwia. Buty dla dziecka powinny być dostosowane do górskich wędrówek – zwykłe trampki będą ślizgać się po kamieniach, co grozi upadkiem. Oprócz odzieży należy zabrać ze sobą także odpowiednią ilość wody i prowiant (jego ilość zależy od tego jak długa jest trasa i czy jest opcja uzupełnienia zapasów po drodze). Ekwipunek i odzież najlepiej spakować do wygodnych, niedużych plecaków, które nie będą krępowały ruchów.

Z odpowiednim przygotowaniem i nastawieniem wycieczka z dzieckiem w góry to czysta przyjemność!
Zapoznaj się rónież z wpisem Kotlina Kłodzka atrakcje turystyczne

Serdecznie zparaszamy do nas. Do Twojej dyspozycji pokoje w górach w Pensjonacie Lissa.